Topic: Z jakiego kamienia robi się blaty kuchenne?

Dużo słyszałam o kamiennych blatach kuchennych i zastanawiam się z jakiego kamienia się je wykonuje. Czy w grę wchodzi tylko granit?

Re: Z jakiego kamienia robi się blaty kuchenne?

Blaty można zrobic w zasadzie z kazdego rodzaju kamienia, ale faktycznie granit jest chyba najbardziej popularny. Po pierwsze jest bardzo twardy, po drugie na rynku jest duzy wybor granitu, także nie ma problemu ze znalezieniem kamienia odpowiadającego klientom pod wzgledem koloru czy gestosci krysztalow, po trzecie jest to kamien stosunkowo tani i prosty w obrobce, po czwarte jest odporny na dzialanie srodkow chemicznych i na uszkodzenia mechaniczne.

Re: Z jakiego kamienia robi się blaty kuchenne?

Widziałam marmurowe blaty kuchenne w Gorzowie, także wybór rodzajów kamienia nie ogranicza się wyłącznie do granitu. Nie wiem tylko jak takie marmurowe blaty sprawdzają się w praktyce, bo podobno sam marmur jest bardzo wrażliwy na działanie różnych kwasów, na przykład na działanie octu, a nawet na sok z cytrusów. Tylko nie wiem, czy to do końca prawda. 

Re: Z jakiego kamienia robi się blaty kuchenne?

Faktycznie marmur jest mniej odporny na chemie niz granit, dlatego trzeba sie z nim odpowiednio obchodzic, ale niektorym osobom po prostu podoba sie oryginalna struktura marmuru i koniecznie chca miec wlasnie taki blat w kuchni i jakos sobie z nim radza.

Re: Z jakiego kamienia robi się blaty kuchenne?

Blaty można robić też z kwarcytu i onyksu, ale to jest kosmicznie drogie. Największy wybór jest wśród blatów granitowych i takie blaty są najbardziej popularne. Są trwałe i niedrogie. Zresztą sama możesz sprawdzić. Wiem, że sprzedażą takich granitowych blatów zajmuje się gorzowski zakład kamieniarski Kamieniarstwo GANICZ. Jak tam zadzwonisz to od razu zorientujesz się w cenach.