Topic: Jak sporządzić umowę najmu lokalu mieszkalnego

Jako, że dostałam się na studia postanowiłam wynająć mieszkanie z dwoma koleżankami, które podobnie jak ja nie mają ochoty mieszkać w akademiku. Teraz już co prawda zupełnie inne czasy jeslich chodzi o komfort mieszkania w tych budynkach, ale mimo wszystko wolimy na swoim. Jak sporządzić umowę najmu, żeby była ona dla nas bezpieczna i budziła żadnych wątpliwości.

Re: Jak sporządzić umowę najmu lokalu mieszkalnego

Czasy studenckie to był super okres, w którym człowiek nie tylko sporo się nauczył, ale też sporo doświadczenia nabrał. A wracając do tematu, to kwestia wynajmu mieszkania wymaga przede wszystkim spisania umowy, o której wspominasz. Mimo, że jej ustna wersja też jest ważna, to jednak mimo wszystko radzę zawrzeć wszystko na piśmie…

Dokładnie, zrób tak jak pisze kolega. Jeśli masz wszystko napisane, to nie musisz się martwić tym, że będzie trzeba cokolwiek udowadniac w razie problemów. Tak troche Cię straszymy, ale lepiej dopilnować wszystkiego już teraz, żeby potem nie biegać i nie denerwować się. Nieuczciwych ludzi na tym świecie nie brakuje.

Zgadzam się z Wami, dlatego od razu o tej umowie wspomniałam. Jedna z koleżanek, z którą będę mieszkała miała właśnie do czynienia z takim oszustem i przepadła jej kaucja w wysokości 2000 zł. To niby nie jakaś astronomiczna kwota, ale dla studenta to często dwa miesiące calkiem fajnego zycia towarzyskiego smile

Jako, że każde doświadczenie pomaga człowiekowi w dalszym życiu i ja się nauczyłem tego, w jaki sposób postępować akurat w przypadku najmu. Umowa jest obowiązkowa i co do tego nie ma chyba nikt żadnych wątpliwości. W razie ewentualnej sprawy sądowej taki dokument jest często podstawą do wydawania wyroków i to zwykle na korzyść osób takich jak Wy. Co do zasady są odpowiednie wytyczne, które mówią, jak ta umowa powinna być zawarta. Jej konstrukcja w każdym przypadku może się nieco różnić, ale główny kręgosłup zawsze pozostaje taki sam.  Na początku koniecznie trzeba określić strony, które umowę zawierają, a także wskazać datę oraz miejsce jej zawarcia. To chyba najbardziej oczywisty punkt każdej umowy. Dalej wskazać trzeba przedmiot najmu oraz zakres najmu, w którym określa się czy jest to umowa na wyłączność, czy w razie potrzeby wynajmujący może jeszcze dołożyć kolejnych lokatorów. Kolejnym jasnym punktem każdej umowy najmu jest czynsz, jego wysokość i składowe. To właśnie ten punkt jest często tym, który generuje problemu. Dlatego należy jasno wskazać za co najemca powinien płacić i w jakiej wysokości. W umowie najmu wskazujemy ponadto czas jej trwania oraz okres wypowiedzenia, co w niektórych przypadkach ma duże znaczenia, zwłaszcza, ze inne lokale, niekoniecznie będą dostępne od reki. Strony w umowie zobowiązują się do przestrzegania określonych przez wynajmującego reguł oraz często ustalają kaucje na poczet ewentualnych szkód czy innego rodzaju roszczeń. Do umowy warto dołączyć protokół zdawczo-odbiorczy lokalu. Mimo dość jasnych informacji warto skorzystać z usług dobrego adwokata, który dopilnuje tego, aby żaden z punktów nie został pominięty.

Muszę przyznać, że kolega bardzo się przyłożył do tego, żeby pokazać jak wygląda dobrze zawarta umowa najmu. Oczywiście każda kancelaria prawna ma swoje wzory takich umów i odpowiednio je dostosowuje do potrzeb klienta.

Nie może być inaczej… W przypadku ewentualnej sprawy w sądzie adwokatowi czy radcy prawnego zdecydowanie łatwiej będzie reprezentowac klienta na podstawie umowy, którą współtworzył, aniżeli na jakimś gotowym wzorze, który jest powielany bez sprawdzania często jego zapisów merytorycznych.